Μανουσάκης Γεώργιος
Θέση: Ε.ΔΙ.Π.

Ε.ΔΙ.Π

Ο Γιώργος Μανουσάκης γεννήθηκε στην Αθήνα το 1967. Αποφοίτησε από το Λεόντειο Λύκειο Πατησίων. Είναι απόφοιτος του Μαθηματικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Πατρών, του οποίου το 2005 αναδείχτηκε Διδάκτωρ. Την περίοδο 1992-2005 παράλληλα με την εκπόνηση της διδακτορικής του διατριβής, δίδαξε πληθώρα φροντιστηριακών μαθημάτων του Τομέα Στατιστικής κι Επιχειρησιακής Έρευνας του Μαθηματικού Τμήματος, ενώ εργαζόταν και στον ιδιωτικό τομέα. Από το 2005 μέχρι το 2017 εργάστηκε στην Δημόσια Μέση Εκπαίδευση. Τον Νοέμβρη 2017 μετατάχτηκε σε μέλος Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων του Παν/μίου Πατρών. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα αφορούν την Επιχειρησιακή Έρευνα και τον Μη γραμμικό προγραμματισμό. Έχει πολλές δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά και συνέδρια, συμπεριλαμβανομένων και μιας σειράς εργασιών που αφορούν τη διδακτική των μαθηματικών. Στη διεθνή βιβλιογραφία, υπάρχουν δεκάδες αναφορές στο ερευνητικό του έργο. Έχει αρκετές συμμετοχές σε ερευνητικά προγράμματα και σε ερευνητικές ομάδες.