Σταματίου Ιωάννης
Καθηγητής
Πάτρα 265 00

Σύνδεσμοι

O Γιάννης Σταματίου (γεννηθείς το 1968) αποφοίτησε από το Πανεπιστήμιο Πατρών, Τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής το 1990 ενώ το 1997 ολοκλήρωσε την διδακτορική του διατριβή στη Θεωρητική Πληροφορική υπό την επίβλεψη του Καθηγητή Λευτέρη Κυρούση. Ο κ. Σταματίου είναι σήμερα Καθηγητής στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πατρών και Σύμβουλος σε θέματα Κρυπτογραφίας και Ασφάλειας για τον Τομέα Ασφάλειας του Ινστιτούτου Τεχνολογίας Υπολογιστών & Εκδόσεων – «Διόφαντος» (ΙΤΥΕ) στην Πάτρα. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται στην κρυπτογραφία και κρυπτανάλυση, την μοντελοποίηση διάδοσης κακόβουλου λογισμικού υπολογιστικά δίκτυα και την ασφάλεια των Πληροφοριακών Συστημάτων. Τέλος, έχει συμμετάσχει ως εμπειρογνώμονας της Ευρωπαϊκής Ένωσης για κρίση προτάσεων σε τομείς που σχετίζονται με την ασφάλεια και την κρυπτογραφία.