Καθηγητής
Πάτρα 265 00
Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο:

Ο Γιάννης Γιαννίκος είναι απόφοιτος του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στην Επιχειρησιακή Έρευνα στο London School of Economics, όπου το 1993 ολοκλήρωσε τη διδακτορική διατριβή του στην Ανάλυση Χωροθέτησης (Location Analysis). Έχει διδάξει στο Πανεπιστήμιο του Westminster στο Λονδίνο, στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, στο Πανεπιστήμιο Πειραιά και στη Σχολή Ικάρων. Από το 2011 είναι μέλος της Συντονιστικής Επιτροπής του European Working Group on Locational Analysis (EWGLA). Εργασίες του έχουν δημοσιευτεί σε έγκριτα διεθνή περιοδικά. Τα τρέχοντα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν την Ανάλυση Χωροθέτησης, την Πολυκριτηριακή Ανάλυση και την αξιοποίηση των Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών για την ανάπτυξη νέων μοντέλων χωροθέτησης.