| + 30 2610 969974

Αγγελόπουλος Ελευθέριος
Επίκουρος Καθηγητής

Υπεύθυνος Προγράμματος ACCA Accelerate

Συνεργασία με τον ACCA (Collaboration with ACCA):

O Ελευθέριος Αγγελόπουλος είναι Επίκουρος Καθηγητής στο γνωστικό αντικείμενο της Λογιστικής. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Cass Business School, City University London ενώ έλαβε Διδακτορικό δίπλωμα στην Λογιστική από το τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πατρών. Επιστημονικές εργασίες του έχουν παρουσιαστεί στα ετήσια συνέδρια του European Accounting Association (EAA), ενώ πρόσφατες εργασίες έχουν δημοσιευτεί σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά υψηλού κύρους, όπως στο European Journal of Operational Research, Advances in Management Accounting, International Journal of Banking, Accounting and Finance etc. Έχει εργαστεί για πολλά έτη σε Ελληνική συστημική τράπεζα σε διάφορες θέσεις διοικητικής ευθύνης. Τα μαθήματα που διδάσκει (Διοικητική, Χρηματοοικονομική και Φορολογική Λογιστική) είναι διαπιστευμένα από το Διεθνή Οργανισμό Λογιστών-Ελεγκτών (ACCA).

Dr. Eleftherios Angelopoulos is an Assistant Professor of Accounting. He holds a master’s degree from Cass Business School, City University London and a PhD in Accounting from the Department of Business Administration, University of Patras, Greece. His work has been presented at the Annual Conferences of the European Accounting Association (EAA), and his recent publications include the European Journal of Operational Research, Advances in Management Accounting, International Journal of Banking, Accounting and Finance etc. He has worked for many years in a Greek systematic bank in various managerial positions. The courses he teaches (Management, Financial and Tax Αccounting) are accredited by the Association of Certified Chartered Accountants (ACCA).