Παπαδημητρίου Δήμητρα
Θέση: Καθηγήτρια (Αναπληρώτρια Πρόεδρος Τμήματος )
  • Ιστότοπος

Πληροφορίες: Η Δήμητρα Παπαδημητρίου είναι Καθηγήτρια του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστήμιου Πατρών. Είναι απόφοιτη του Πανεπιστημίου Αθηνών (ΤΕΦΑΑ) με Μάστερ στην διοίκηση αθλητικών υπηρεσιών από το University of Ottawa του Καναδά (1991) και Διδακτορικό στην διοίκηση από το University of Sheffield της Αγγλίας (1995). Η διδακτορική της μελέτη εστιάζει στην οργανωσιακή αποτελεσματικότητα των μη κερδοσκοπικών οργανισμών. Τα πιο πρόσφατα ερευνητικά ενδιαφέροντα της κα Παπαδημητρίου εντάσσονται στο επιστημονικό πεδίο του μάνατζμεντ και μάρκετινγκ προορισμών και μεγάλων γεγονότων (city branding, destination personality, event tourism, service quality, social capital) και της διαχείρισης αθλητικών υπηρεσιών (symbolic sport consumption, product meanings, brand extension management, sport sponsorship). Διαθέτει επίσης σημαντική ερευνητική εμπειρία στη οργανωσιακή θεωρία (μέτρηση οργανωσιακής αποτελεσματικότητας, οργανωσιακή δομή, αποτελεσματικότητα διοικητικών συμβουλίων, αθλητική διακυβέρνηση). Έχει δημοσιεύσει σε διεθνή επιστημονική περιοδικά που συνδέονται με την διοίκηση υπηρεσιών και οργανισμών όπως: Journal of Convention and Event Tourism, Journal of Promotion Management, International Journal of Sport Management & Marketing, Journal of Product & Brand Management, International Journal of Public Sector Management, European Sport Management Quarterly (πρώην European Journal of Sport Management), Sport Management Review, Journal of Sport & Tourism, Sport Marketing Quarterly, International Journal of Sport Marketing & Sponsorship, Managing Leisure, an International Journal, Psychological Reports. Έχει επίσης παρουσιάσει μεγάλο αριθμό επιστημονικών εργασιών σε διεθνή συνέδρια της διοίκησης αθλητικών υπηρεσιών. Το ερευνητικό της έργο έχει αναγνωρισθεί διεθνώς με μεγάλο αριθμό αναφορών, και έχει προσκληθεί να συμβάλλει με την συγγραφή κεφαλαίων σε ελληνικά και ξενόγλωσσα βιβλία σχετικά με την διοίκηση αθλητικών οργανισμών. Η κα Παπαδημητρίου προσέφερε υπηρεσίες ως εκλεγμένο μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του European Association of Sport Management (EASM, 2003-2009), ενώ σήμερα συμμετέχει ως τακτικό μέλος στη συντακτική επιτροπή (editorial board) του Επιστημονικού Περιοδικού European Sport Management Quarterly και συντονίζει το διεθνές βραβείο για νέους ερευνητές στην αθλητική διοίκηση (EASM New Researcher’s Award). Έχει επίσης διατελέσει μέλος της συντακτικής επιτροπής του International Journal of Sport Management (USA) (1999-2006), ενώ τακτικά αξιολογεί επιστημονικές εργασίες για τα επιστημονικά περιοδικά Sport Management Review (Australia & New Zealand) και Journal of Sport Management (North America). Είναι ιδρυτικό μέλος της Ελληνικής Εταιρίας Διοίκησης Αθλητισμού (Ελλ.Ε.Δ.Α.). Τέλος, είναι συγγραφέας του βιβλίου: Διοίκηση Αθλητικών Οργανισμών και Επιχειρήσεων (Αθήνα, εκδόσεις Κλειδάριθμός).