Οικονομάκης Γεώργιος
Θέση: Καθηγητής

Ο Γιώργος Η. Οικονομάκης γεννήθηκε στην Κρήτη το 1960. Σπούδασε Οικονομικά στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστήμιου Αθηνών, Περιφερειακή Ανάπτυξη, σε μεταπτυχιακό επίπεδο, στο Ινστιτούτο Περιφερειακής Ανάπτυξης του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών και είναι διδάκτορας του Τμήματος Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης του ίδιου Πανεπιστημίου. Είναι μέλος των Συντακτικών Επιτροπών των περιοδικών Θέσεις, East – West Journal of Economics and Business και Τετράδια Μαρξισμού. Είναι μέλος της Επιστημονικής Εταιρείας Πολιτικής Οικονομίας. Κατά τη χρονική περίοδο 1998-2002 δίδαξε (με το Π.Δ. 407/80) στο Τμήμα Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών, σε διάφορα τμήματα του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου και στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Από το 2002 έως το 2008 ήταν μέλος ΔΕΠ, στη βαθμίδα του Επίκουρου Καθηγητή, στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Σήμερα είναι Καθηγητής «Πολιτικής Οικονομίας» στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πατρών, στο οποίο υπηρετεί ως μέλος ΔΕΠ από το τέλος του 2008. Έχει διδάξει, μεταξύ άλλων, τα μαθήματα «Πολιτική Οικονομία», «Μακροοικονομική Θεωρία», «Μικροοικονομική Θεωρία», «Διεθνές Εμπόριο», «Δημόσια Οικονομική» (σε προπτυχιακό επίπεδο), και «Ελληνική Οικονομία και Τουρισμός», «Επιχειρησιακή Ηθική» και «Διεθνής Οικονομική» (σε μεταπτυχιακό επίπεδο). Οι βασικοί τομείς έρευνάς του, στο πλαίσιο του γνωστικού αντικειμένου «Πολιτική Οικονομία», είναι η Ιστορία Οικονομικών Θεωριών, με έμφαση στην Κλασική Σχολή της Πολιτικής Οικονομίας και στην (Μαρξική) Κριτική της Πολιτικής Οικονομίας και η κοινωνικοοικονομική έρευνα της ελληνικής και της διεθνούς οικονομίας. Στα ειδικότερα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εντάσσονται η μαρξιστική θεωρία - εργασιακή θεωρία της αξίας, οι τρόποι παραγωγής και οι κοινωνικές τάξεις, το κράτος, οι εργασιακές-βιομηχανικές σχέσεις, η οικονομική ανάπτυξη, οι άμεσες ξένες επενδύσεις, οι οικονομικές κρίσεις, ο ιμπεριαλισμός, η αγροτική οικονομία, οι εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις. Έχει συμμετάσχει σε εθνικά και διεθνή επιστημονικά συνέδρια και είναι συγγραφέας βιβλίων και άρθρων δημοσιευμένων σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά περιοδικά. Το πιο πρόσφατο βιβλίο του (που έχει συγγράψει μαζί με τους Γιάννη Ζησιμόπουλο, Δημήτρη Κατσορίδα, Γιώργο Κολλιά και Γιώργο Κρητικίδη) είναι Η ταξική διάρθρωση και η θέση της εργατικής τάξης στην ελληνική κοινωνία, Μελέτες (Studies) / 41, εκδ. ΙΝΕ/ΓΣΕΕ, Παρατηρητήριο Οικονομικών και Κοινωνικών Εξελίξεων, Αθήνα, Νοέμβριος 2015, https://ineobservatory.gr/wp-content/uploads/2016/06/MELETH-41.pdf .