Μαρούδας Λεωνίδας
Θέση: Καθηγητής

Ο Δρ. Λεωνίδας Ε. Μαρούδας είναι Καθηγητής στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πατρών. Γεννήθηκε στην Αθήνα και σπούδασε στην Ανωτάτη Σχολή Οικονομικών και Εμπορικών Επιστημών (ΑΣΟΕΕ) στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων. Συνέχισε τις μεταπτυχιακές σπουδές του στο Université de Paris VIII, Départment d' Economie Politique, απ’ όπου έλαβε το Diplôme d' Etudes Approfondies (DEA) το 1983 και το Doctorat de 3ème Cycle το 1987. Έχει διατελέσει Διευθυντής του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Διοίκηση Επιχειρήσεων-M.B.A., του Πανεπιστημίου Αιγαίου (2003-2010), καθώς και Αναπληρωτής Προέδρου του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων (2003-2009). Επίσης, ήταν Μέλος της Συντονιστικής Επιτροπής του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών: “Σχεδιασμός, Διοίκηση και Πολιτική του Τουρισμού”, (1999–2006), καθώς και Μέλος της Επιτροπής Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Αιγαίου (1997-2001). Πριν από την ακαδημαϊκή του ενασχόληση εργάσθηκε ως στέλεχος στον ιδιωτικό τομέα και ως Ερευνητής και επιστημονικός συνεργάτης στο Ίδρυμα Μεσογειακών Μελετών (1985–1989). Επίσης, εργάσθηκε ως Επιστημονικός συνεργάτης της Ελληνικής Επιτροπής Ανατολής - Δύσης του Διεθνούς Εμπορικού Επιμελητηρίου. Από το ακαδημαϊκό έτος 2001-2002, είναι συντονιστής και διδάσκει στη θεματική ενότητα «Διοίκηση Τουρισμού και Τουριστικών Επιχειρήσεων», στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών: «Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων», του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου. Το δημοσιευμένο έργο του περιλαμβάνει μεταξύ άλλων μία ερευνητική μονογραφία, τέσσερα βιβλία, άρθρα σε βιβλία και συλλογικούς τόμους, επιμέλειες Πρακτικών εθνικών και διεθνών συνεδρίων με κριτές, καθώς και σημαντικό αριθμό επιστημονικών εργασιών σε διεθνή περιοδικά με κριτές. Επίσης, διετέλεσε μέλος της Οργανωτικής ή/και Επιστημονικής Επιτροπής σε έντεκα διεθνή και οκτώ εθνικά συνέδρια, ενώ έχει παρουσιάσει επιστημονικές εργασίες του σε πολλά διεθνή και εθνικά συνέδρια με κριτές. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα αφορούν τη Διεθνή Διοίκηση, τις Άμεσες Ξένες Επενδύσεις, τη Διαχείριση των Ανθρώπινων Πόρων, τις Εργασιακές Σχέσεις, καθώς και τη Συμμετοχή των Εργαζομένων στη Διοίκηση.